تبلیغات
سیروان - تخته نرد
سیروان

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تخته نرد

تخته نرد توسط نرد شیر بزرگمهر وزیر دربار ساسانی ابداع شد :

در زمان پادشاهی انوشیروان خسرو پسر قباد، پادشاه هند «دیورسام بزرگ» برای سنجش خرد و دانایی ایرانیان و اثبات برتری خود شطرنجی را که مهره های آن از زمرد و یاقوت سرخ بود، به همراه هدایایی نفیس به دربار ایران فرستاد و «تخت ریتوس» دانا را نیز گماردهء انجام این کار ساخت. او در نامه‌ای به پادشاه ایران نوشت: «از آنجا که شما شاهنشاه ما هستید، دانایان شما نیز باید از دانایان ما برتر باشند. پس یا روش و شیوهء آنچه را که به نزد شما فرستاده‌ایم (شطرنج) بازگویید و یا پس از این ساو و باج برای ما بفرستید». شاه ایران پس از خواندن نامه چهل روز زمان خواست و هیچ یک از دانایان در این چند روز چاره و روش آن را نیافت، تا اینکه روز چهلم بزرگمهر كه جوانترین وزیر انوشیروان بود به پا خاست و گفت: «این شطرنج را چون میدان جنگ ساخته‌اند كه دو طرف با مهره های خود با هم می‌جنگند و هر كدام خرد و دوراندیشی بیشتری داشته باشد، پیروز می‌شود.» و رازهای کامل بازی شطرنج و روش چیدن مهره ها را گفت. شاهنشاه سه بار بر او درود فرستاد و دوازده هزار سکه به او پاداش داد. پس از آن «تخت ریتوس» با بزرگمهر به بازی پرداخت. بزرگمهر سه بار بر تخت ریتوس پیروز شد. روز بعد بزرگمهر تخت ریتوس را به نزد خود خواند و وسیلهء بازی دیگری را نشان داد و گفت: اگر شما این را پاسخ دادید ما باجگزار شما می شویم و اگر نتوانستید باید باجگزار ما باشید.» دیورسام چهل روز زمان خواست، اما هیچ یک از دانایان آن سرزمین نتوانستند «وین اردشیر» را چاره گشایی کنند و به این ترتیب شاه هندوستان پذیرفت كه باجگزار ایران باشد.

این داستان با كمی اغراق در كتابهایی چون تاریخ طبری و كتاب تاریخ سیستان و در قسمتی از كتاب استاد بیرونی اشاره شده ولی جدا از اغراقاتی چون باجگیر شدن هندوها بخاطر یه بازی به ایرانی ها دور از علم به نظر می آید.البته نوشته های پیشینیان و حتی تاریخدانان هیچ گاه دور از اغراق و اغماز نبوده و نیست و اینجاست كه علم باستان شناسی برای تائید و تمیز دادن این اطلاعات واد عمل می شود.اما تائیداین نكته كه این بازی نامش و شكلش و فرمش ایرانی بوده و توسط ایرانی ها اختراع شده كاملا" محرز و مشخص می باشد فلسفه تخت نرد و معنی و مفهوم آن و الهاماتی كه از عقاید ایرانیان باستان گرفته شده :


30 مهره : نشان گر 30 شبانه روز یک ماه


24 خانه : نشان گر 24 ساعت شبانه روز


4 قسمت زمین : 4 فصل سال


5 دست بازی : 5 وقت یک شبانه روز


2 رنگ سیاه و سپید : شب و روز


هر طرف زمین 12 خانه دارد : 12 ماه سال


تخته مرد : کره زمین


زمین بازی : اسمان


تاس : ستاره بخت و اقبال
گردش تاس ها : گردش ایام


مهره ها: انسان ها


گردش مهره در زمین: حرکت انسان ها (زندگی )


برداشتن مهره در پایان هر بازی : مرگ انسان ها

معاتی و مفهوم اعداد تاس ( چرا تاس 6 عدد دارد ؟؟ چرا 7 یا 8 یا 9 نیست ؟ )1 : یگانگی خداوند

2 : اسمان و زمین

3 : اندیشه نیک ؛ گفتار نیک ، کردار نیک

4 :ایرانیان چهار عنصر اصلی را كه منبع حیات است را مقدس شمره و اعتقاد داشتند كه خداوند چون انسان و اسمان و زمین را با این چهار عنصر آفریده و بقیه نعمتهای خدا از مشتقات این عناصر هستند ، پس این چهار عنصر قابل احترام بوده و عضوی از خداوند به حساب می ایند..مثلا" تمام میوه ها و گیاهان جهان بخاطر وجود خاك یا آب بوجود آمده ند و یا انسان بدون یكی از این عناصر چهارتایی یكساعت بیشتر زنده نمی ماند...ادیان قبل از زرتشت مانند مهری ها و میترائیها حتی برای این چهار عنصر چهار فرشته می شناختند كه آنها ( الهه ) زیر نظر پروردگار توانا به یاری انسانها می شتافتند.( چهار جهت اصلی و یا چهار عنصر اصلی (اب .باد.خاك.آتش )ویا شمال ، جنوب، شرق، غرب

5: خورشید ؛ ماه ، ستاره ، اتش ، رعد (پنچ روشنی مقدس و روشنی طبیعت كه از نعمتهای خداست ) نور از اركان ادیان باستانی ایران بوده و خداوند را تمام ادیان بخشی از نور دانسته اند ، همانطور كه زرتشتی ها رو به نور نماز خوانده و مسلمانان می گویند : الله نور السماوات والارض
بطور كلی همه ادیان به شكلی بر این جمله اعتقاد دارند كه خداوند نور آسمانها و زمین است و یا در كتب مقدس یهودیان و مسیحیان دلیل اینكه خداوند رو نمی توان دید این است كه خداوند نور عظیم و بزرگیست....در این باره روایت های بسیار زیادی در تمام ادیان وجود دارد.

6 : شش روز افرینش(ایرانیان باستان و برخی از ادیان توحیدی بر این اعتقاد بوده و هستند كه جهان طی 6 مرحله و یا 6 روز بوجود آمده است )

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : کیارش قهرمان

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

parstools.com ‍Clock Code -->
فلش