تبلیغات
سیروان - آناهیتا فرشته پاکیها (ایزد بانوی آب و باروری)
سیروان

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آناهیتا فرشته پاکیها (ایزد بانوی آب و باروری)

رپیکره ی آناهیتا - ایزد بانوی آب های روان

آناهیتا فرشته پاکیها فرشته آناهیتا ،فر شته موكل بر آب ، باران ، فراوانی ، بركت، باروری ، زناشویی ، عشق ، مادری ، زایش ، پیروزی و ستاره ناهید ( سیاره زهره یا ونوس ) است. این فرشته كه نمادی است از پاكی و كمال زن ایرانی ، از دوران های كهن در ایران باستان ستایش می شده است.
نام این فرشته در اوستا اردوی سورا آناهیتا آمده است . اردوی به معنی بالنده و فزاینده است . سور هم ریشه است با نام خاص سورنا در زبانهای فارسی پهلوی به معنی نیرومند و آناهیتا به معنی نیالوده و بی آلایش و پاك است و این صفت آبها و رودهاست كه پاك و فزاینده و زورمند هستند.
نام های دیگر او آناهید ، آناهیت و ناهید می باشد.
در سوره آبان یشت اوستا توصیف این فرشته بسیار دقیق و شاعرانه آمده است.
در آنجا آمده است كه در كنار هر یك از رودها و دریاها ، كاخ با شكوهی كه بر روی هزار پایه قرار گرفته است و هزار ستون زیبا و یكصد پنجره درخشان دارد ، بر روی صفحه ای ، بستری زیبا و خوشبوی ، آراسته به پالش ها گسترده شده است. این كاخ بلند و با شكوه از آن دختری زیبا ، جوان ، برومند و خوش اندام است. كه كمری زرین بر میان بسته است .در آیه های دیگر آبان یشت ناهید را بصورت دختری برنا، سپیدروی ، سپید بازو ، راست كردار ، بلند بالا و خوش صورت و آزاده نژادی می بینیم كه كمربند بر میان بسته و كفشهای درخشان پوشیده و با بندهای زرین آنها را بسته است و زینتهای فراوان دارد.
در جای دیگر همان زن سروقامت و زیباپیکر را می بینم كه پوشش زرین و پرچین در بر كرده و نیك ایستاده است.
گوشواره های چهار گوش زرین به گوش و گردن بندی بر گردن آویخته است و تاج زرین هشت پری كه زینتی جقه مانند در جلو دارد ، آراسته به گوهرهایی كه همچون ستاره می درخشد بر سر دارد. در برخی پیكره ها نیز پوشش همانند چادر امروزین بر سر دارد.
در جای دیگر او را به كردار دختری دلاور گردونه ران می بینیم كه بر گردونه‌ای سوار است و لگام چهار اسب بزرگ و سفید و یك رنگ و یك نژاد را كه نمودار باد و باران و ابر و تگرگ هستند در دست دارد و به سوی دشمن می تازد .
گاهی نیز این فرشته پاکیها به چهره زنی جذاب لمیده بر بستری آسمانی توصیف شده است.
این فرشته بزرگ فزاینده گله ورمه، فزاینده گیتی و دارایی و فزاینده كشور است.
مردان و زنان را برای زایش پاك می سازد. دختران برای یافتن همسری نیك ا ز او یاری می جویند.
همچنین در روایتهای ایرانی آمده است که به هنگام زایش زرتشت پاک، آناهید مادر او ( دغدو ) را نوازش می‌كند و زرتشت پس از تولد در روی او و درروی پدر و مادر می‌خندد.
به طور کلی چهره ، اندام ، زیبایی ،اخلاق و رفتار او نمایانگر یک دختر ناب آریایی و زن اصیل ایرانی می باشد.
در نوشته های بازمانده از پارسی باستان نام او در نوشته های اردشیر دوم پادشاه هخامنشی بسیار است. پیکره های او در سراسر ایران زمین (مانند نقش رستم) در دوران هخامنشیان ، اشکانیان و ساسانیان و سکه های آن دوران دیده می شود. پرستشگاه های فراوانی به نام او در ایران زمین ساخته شده بود که هنوز یادمانهای برخی از آنها (مانند معبد کنگاور) وجود دارد.برخی از آنها نیز پس از اسلام تبدیل به زیارتگاه اسلامی گشته اند.


درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : کیارش قهرمان

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

parstools.com ‍Clock Code -->
فلش