تبلیغات
سیروان - چگونه میترا تمدنها را پایه گذارى كرد
سیروان

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

چگونه میترا تمدنها را پایه گذارى كرد

چگونه میترا تمدنها را پایه گذارى كرد؟ تقریباً هفت هزار سال پیش از كوه هاى پامیر تاجیكستان میترا فرود آمد تا یك تشكیلات بزرگ و جهانى را پایه گذارد.
او یك گروه هفت نفره را به عنوان وفادارترین یاران خود آموزش و پرورش داده بود.
عدد هفت، تعداد اخترانى بود كه برگرد خورشید مى گشتند. هر چند این تعداد امروزه فزون شده است، اما آن زمان در نگاه میترا ستاره هاى خورشید هفت محسوب مى شدند.
بدین رو او هفته را نیز با هفت روزه كردن آفرید و سال را به ۵۲هفته و ۱۲ ماه و هر ماه را به ۲۹ و ۳۰ و ۳۱ روز تقسیم كرده و چهار فصل بهار، تابستان، پائیز و زمستان را آفرید.
در آن دوران هر سال كه ۱۲ماه باشد چهار سال خورشیدى محسوب مى شد و آغاز هر فصل، آغاز سالى نو و جشنى نو بود... بعدها هر شش ماه و پس از آن هر دوازده ماه یكسال به حساب گرفته شد. اساس تلاش میترا كه بر مهر پایدار بر خورشید استوار بود كارى سازمان یافته و تشكیلاتى بود كه عضوگیرى براى آن بسیار حساب شده عمل مى شد. میترا نه مدعى پیامبرى بودند و نه سخنگوى خدا و نه كتابى آورد و نه تعصب و دینى، علم و دانش میترائیان با علم و دانش زمان پیش مى رفت و ستاره شناسى، پزشكى، داروسازى، فلسفه، آموزش هاى رزمى و آئین شهریارى از مواد اصلى درس هاى میترا بود كه در غارهاى كوهها به دور از چشم توده ها به پیوستگان آموزش داده مى شد. غارها توسط گروهى كه مجهز به پرگال و گونیا و شاقول و ابزار سنگتراشى بودند ساخته و تزئین مى شد.
ورود رسمى به غارها ویژه پیوستگان از رده دوم به بالا بود. هفت درجه در میان پیوستگان رایج بود.
۱-كلاغ، یعنى آدمى كه خودش را عقل كل مى داند و كلى قارقار مى كند و هزار و یك مدعاى بیخود دارد، براى پیوستن به گروه با چشم بستهن از كوه بالا مى رود وارد غار شده و كلى پرسش و پاسخ و امتحان وفادارى اگر مهر و وفادارى و سكونتش تنامراحل بعدى ثابت شود شاگرد كلاس اول محسوب مى شود تا این كه پس از مدتى به درجه دوم بالا برود.
۲-پیوسته: و یا پشتیبانى شده در این مرحله جدا از آموزش هاى مقدماتى علمى مطرح شده در بالا و فراگیرى سنگتراشى براى ساختن معابده میترا در غارها، فراگیرى آموزش هاى رزمى نیز شروع مى شده است تا این كه داوطلب نامزد سربازى شود.
۳-نامزد به كسى مى گفته اند كه مراحل نخستین آموزش را گذرانده و آماده است تا جان را در راه آرمان و اندیشه میترا و رهائى انسانها و آگاهى آنها در نظم حاكم بر هستى به بازى بگذارد و سرباز شود.
۴-سرباز: مرحله سربازى بسان همین دوره آموزشى سربازى است كه در سراسر جهان اعمال مى شود. انسان زیر سختگیرى آموزش هاى رزمى قرار مى گیرد تا سلحشور و دلیر شود و آماده رستم شدن گردد.
۵-شیر شدن و رستم و یا ژنرال شدن مرحله پنجم بوده است كه عنصر میتراگرا هم آموزش هاى علمى ستاره شناسى، پزشكى داروسازى و غیره را فراگرفته است و هم تمامى فنون رزمى و جنگى را به گونه اى كه مى تواند دهها گروه هفت نفره دیگر را رهبرى كند.
۶-مرحله ششم، در این مرحله، فرد عنوان پارسى را از آن خود مى كرده است در آن هنگامه پیدایش میترا (هفت هزار سال پیش) هنوز قوم و قبیله و حكومتى بنام پارس، پارسیان و یا پارسى وجود نداشته است. بلكه پارسى به عنوان انسانى آگاه و آزاده فرهیخته و آماده خدمت به دیگران معنى مى شده است و آنگاه كه كسى را پارسى مى نامیده اند، یعنى این فرد به شهریارى و پدرى و استادى نزدیك مى شده است تا بتواند جهان خویش و منطقه زیر نفوذ خویش را به سوى بهى و نیكى و خوبى هدایت و رهبرى كند.
۷-پدر، درجه هفتم در معابده و غارهاى میترا، پدر شدن و یا استاد و شهریار شدن بوده است. انسان كاملى كه مى تواند بى هیچ پیش داورى بر مردم حكمرانى كند و آنان را شهریار و رهبر باشد و تمامى دانش هاى هفتگانه بعد میترا را به توده هاى مردم منتقل كند.
میترا در هنگامه اى از حضور خود با خشكسالى پامیر مواجه مى شود لذا دستور مى دهد تا روستائیان گاوان نر را قربانى كنند تا خون آنها زمین را بارور كند. هر چند از آن پس، پهن گاوان به عنوان كود كشاورزى مورد استفاده قرار مى گیرد اما عوام كه از رمز و راز كشتن گاو نر آگاه نبوده اند گمان مى كنند كه خدایان را از خون ریختن خوشاید، لذا قربانى توسط جاهلان پایه گذارى مى شود.
اما میترا پس از ساختن گروه هاى هفت نفره آرام آرام راستاى خود را شهر پامیر ساخته و برایش پلیس مى گذارد و پس از آن شهرهاى دیگر و گروه هاى دیگر پلیس كه شهربان خواهند بود را سازمان مى دهد تا این كه به سپاهیگرى و پاسبانى از كشورها مى رسد و تمدن ها با سمبل هاى میترا، خورشید، ستارگان، گاو نر، شمشیر، شرق و غرب و مهرابه ها و معابد (مكان هاى سازماندهى و تشكیلات) ساخته مى شوند و در همین تمدن سازى ها جنگ هاى قدرت و قبائل و قوم ها نیز هویدا مى شود.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : کیارش قهرمان

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

parstools.com ‍Clock Code -->
فلش